ultrasonografia sprzedaż doradztwo

Co to oznacza, że aparat USG ma być przenośny?

Od wielu lat firmy prześcigają się w definiowaniu oferowanych przez siebie aparatów ultrasonograficznych w zależności od ich rozmiarów – mobilne ultrasonografy (mobilne USG), stacjonarne USG, przenośne, ultra przenośne itd. Wszystkie te określenia nie uwzględniają jednak żadnych realnych miejsc, w których aparat USG ma być wykorzystywany i do czego. Podstawowy problem w przypadku przenośnego USG to problem tzw. trzeciej ręki – jak go obsłużyć w innym, często nieprzystosowanym do badania USG miejscu, przy ukrytych gdzieś głęboko podstawowych funkcjach takich jak np. depth, gain, pomiary lub gdy zachodzi konieczność użycia kolejnej głowicy. Drugie pytanie to „co z nim zrobić jak już badam pacjenta” – nie odłożymy go gdziekolwiek ani tym bardziej nie damy potrzymać pacjentowi.

Szukając aparatu przenośnego USG należy odpowiedzieć sobie na 3 podstawowe pytania:

- gdzie i jak często będę potrzebował używać aparatu  USG?

- do jakich badań ten aparat ma być wykorzystywany?

- jakie są moje ograniczenia logistyczne?

Gdy dobrze zdefiniujemy te trzy obszary może okazać się, iż akurat w naszym przypadku najlepszym wyborem będzie tradycyjnie definiowany przenośny aparat USG.

Takie przenośne ultrasonografy ważą max 10kg. Wyposażenie w baterie jest obowiązkowe bo uniezależnia od dostępu do gniazdka. Odpowiednio duży monitor lub ewentualnie opcja „pełny ekran” to komfort pracy niezależnie od miejsca. Tradycyjnie dostępne podstawowe funkcje oraz możliwość programowania dodatkowych z nich na panelu sterowania skraca czas badania. Jeśli do tego będzie możliwość podłączenia drugiej głowicy, a w miejscach do których najczęściej przenosimy aparat mamy dedykowany pod USG stolik, to faktycznie wtedy można skupić się na pełnej ocenie pacjenta.